top of page
Szukaj

Żółtaczka nie taka straszna.

  • położna Justyna
  • 5 maj 2020
  • 2 minut(y) czytania

Żółtaczka fizjologiczna występuje często u noworodków urodzonych o czasie oraz niemal u większości wcześniaków.


We krwi rozwijającego się płodu jest znacznie więcej krwinek czerwonych (erytrocytów) i ma inną hemoglobinę (skuteczniej łączącą się z tlenem) niż u niemowlęcia. Wynika to z faktu, że płód nie oddycha samodzielnie, lecz otrzymuje tlen z krwi matki – za pośrednictwem łożyska. Ten mechanizm wymaga znacznie wydajniejszego transportu, większej liczby komórek czerwonych krwi. Po urodzeniu tak duża ilość krwinek czerwonych staje się zbędna i część z nich ulega rozpadowi, również następuję wymiana hemoglobiny. Jako produkt uboczny powstaje żółty barwnik – bilirubina. Niedojrzała wątroba dziecka nie potrafi go sprawnie wychwycić i wydalić. Dlatego nadmiar tego barwnika krąży we krwi i odkłada się w tkankach, objawiając się żółtawym zabarwieniem skóry, błon śluzowych i białkówki oka.


Żółtaczka fizjologiczna u noworodków urodzonych o czasie: - rozpoczyna się nie wcześniej niż w 2.—3. dobie życia (dokładnie po ukończeniu 36. godziny życia), - ustępuje samoistnie zwykle do 10. dnia życia, - stężenie bilirubiny nie przekracza górnej granicy normy dla wieku dziecka

U wcześniaków zaczyna się nieco później i trwa dłużej (do 14. doby życia). Żółtaczka fizjologiczna noworodków ustępuje sama i nie wymaga leczenia.


Jak zapobiegać nasilonej żółtaczce noworodków?

Na szczęście jest na to prosty sposób. W ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu karm swoje dziecko piersią 8—12 razy na dobę. Jedną z przyczyn nasilonej żółtaczki noworodków jest niewystarczająca ilość spożywanego pokarmu i odwodnienie, dlatego częstsze karmienia piersią zmniejszają ryzyko wystąpienia problemu.


Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia położnej, w ocenie nasilenia żółtaczki. Oceny można dokonać poprzez obserwacje intensywności zażółcenia lub z wykorzystaniem przezskórnego pomiaru bilirubinometrem.


Żółtaczka spowodowana pokarmem kobiecym.


Jest najczęstszą postacią przedłużającej się żółtaczki u noworodków karmionych piersią. Mleko matki zawiera substancje, które hamują wychwyt bilirubiny z krwi dziecka i jej wydalanie. Zwykle pojawia się ona po ukończeniu 3. - 4. dnia życia i może się utrzymywać przez kilka tygodni (nawet do 3 miesięcy). Nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy chorobowe, a kolor moczu i stolca jest prawidłowy.



Odstawienie od piersi, pasteryzowanie mleka kobiecego, czy przejście na mieszankę nie są odpowiednimi decyzjami do podjęcia w żadnej postaci ani nasileniu żółtaczki.

Skorzystaj z doświadczenia i porad swojej położnej.














 
 
 

Kommentare


POŁOŻNA JUSTYNA LUDWIKOWSKA

tel. 791 144 033

  • usługi na terenie miasta Toruń, Bydgoszcz i pobliskich okolic

©2020 by Położna Justyna.. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page